ata polega ogólnie na udzielaniu pomocy prawnej. Poszczególne kancelarie adwokackie mogą posiadać różny zakres oferowanych usług, które jednak można sprowadzić do świadczenia pomocy prawnej. Przykładowymi usługami adwokackimi z zakresu pomocy prawnej są - udzielanie porad z zakresu prawa cywilnego, sporządzanie i opiniowanie umów czy wydawanie opinii prawnych. Ponadto adwokat zajmuje się również reprezentowaniem klienta w sądzie w sprawach cywilnych, karnych lub sprawach o wykroczenia. Kancelaria adwokacka może także oferować przygotowanie pozwów i pism procesowych, wnoszenie zażaleń i apelacji w sprawach cywilnych i karnych oraz dochodzenie należności od dłużników. Zakres świadczonych usług z zakresu pomocy prawnej jest więc bardzo szeroki, dlatego oferty kancelarii adwokackich są obszerne.
Podział nauk prawnych
Prawo jest bardzo obszerną dziedziną, z tego powodu można też wymienić wiele nauk prawnych. Nauki prawne można podzielić na trzy główne działy, którymi są kolejno dogmatyka prawa, ogólne nauki o prawie oraz nauki historczynoprawne. Dogmatyka prawa, inaczej określana jako nauki szczegółowe o prawie, zajmuje się opisem, systematyzacją i wykładnią prawa obowiązującego. W ramach dogmatyki prawa wyróżnia się dyscypliny, które odpowiadają danym gałęziom prawa. Natomiast nauki ogólne o prawie są zaliczane do dyscypliny ogólnie zajmującej się zagadnieniami związanymi z prawem. Do nauk ogólnych o prawie należy filozofia prawa oraz teoria prawa. Do nauk histoczynoprawnych zalicza się historię państwa i prawa, która bada historię ustrojów politycznych i systemów prawnych, oraz historię doktryn politycznych i prawnych, która bada rozwój idei politycznych i prawnych oraz ich wpływ na kształtowanie się systemów prawnych. Można więc wyróżnić wiele szczegółowych nauk oraz gałęzi w ramach nauk prawnych.
Kultura prawna
Jednym z wielu pojęć związanych z prawem jest kultura prawna. Pojęcie kultury prawnej oznacza po prostu aspekt ogólnie pojmowanej kultury, który odnosi się do stosunku człowieka wobec prawa. Definicja kultury prawnej obejmuje takie zagadnienie, jak przejawiające się w społeczeństwie postawy wobec prawa, zarówno indywidualne, jak i zbiorowe. Prawo, przejawiające się w postawach, jest rozumiane jako aparat egzekwujący sprawiedliwość, ale również jako instytucja i konkretne normy prawne. Główną podstawą kultury prawnej jest postępowanie, które jest określane jako prawe w przypadku jednostek oraz jako praworządne w przypadku państw i organizacji. Istnieje także inna definicja kultury prawnej, przedstawiona przez innego badacza socjologii prawa. Według innej definicji kultura prawna jest ogółem nawyków i wartości związanych z akceptacją, oceną, krytyką i realizacją obowiązującego prawa. Ostatnia i najkrótsza koncepcja kultury prawnej brzmi następująco - jest to ogół prawnych działań symbolicznych danej zbiorowości w określonym czasie.
Definicja prawnika
Zawód prawnika jest jedną z wielu opcji wyboru kariery, a w ramach tej profesji istnieje wiele różnych specjalizacji. Prawnik oznacza osobę, która pełni określoną funkcję lub zawód albo posiada wykształcenie prawnicze. Ciekawostką jest fakt, że samo pojęcia prawnika nie jest jednolite i zależy od innych czynników, takich kultura prawna, czas czy też powszechnie przyjęte normy socjologiczne. Istnieje nawet osobna dziedzina, która zajmuje się teorią pojęcia prawnika, a jest nią komparatystyka prawnicza. Sama nazwa tego zawodu wywodzi się z terminologii common low, aczkolwiek znaczenie słowa prawnik jest odmienne w prawie stanowionym. Pierwotne znaczenie słowa prawnik oznaczało osobę, która ukończyła studia prawnicze, nawet jeśli później nie wykonywała zawodu prawniczego. Istnieją trzy główne teorie dotyczące zawodu prawnika, które zostały sformułowane przez wybitnych socjologów. Sama klasyfikacja zawodów prawniczych nie jest prosta i zawiera kilka kryteriów podziału. Pojęcie prawnika jest więc szerokie, a jego znaczenie zmieniało się z czasem.