własną działalność będziesz miał z nim do czynienia - niezależnie od wielkości Twojej firmy.
Im prędzej zdasz sobie sprawę że kontakt z ZUS-em jest nieunikniony, tym lepiej, pozwoli Ci to przygotować się na wymysły tej instytucji o których inaczej byś nie wiedział. Jeśli dopilnujesz wszystkich formalności w planowanym czasie, unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji - z drugiej strony Twój portfel na tym trochę ucierpi, ale lepsze to niż procesowanie się z molochem jakim jest ZUS. Miejmy nadzieje, że przynajmniej wielkość składek się już nie podniesie...
Mimo iż instytucja ta nie cieszy się wielką popularnością wśród społeczeństwa, wciąż działa i na razie nic nie sugeruje żeby to miało się zmienić. Więc trzeba zacisnąć zęby i płacić - a z czasem doczekać się tej rzadkiej sytuacji w której to ZUS płaci nam.
Jakie umowy można zawrzeć z prawnikiem?
Jeśli wiesz, że potrzebujesz w firmie prawnika i wiesz, czy ma to być prawnik, aplikant, radca prawny, czy adwokat, musisz się zastanowić w jakiej formie będziesz korzystać z takiej pomocy prawnej. Są bowiem trzy podstawowe możliwości.
Zatrudnienie na umowę o pracę. Prawnik będzie pracował u Ciebie tak jak każdy inny pracownik. Jego prawa i obowiązki będzie regulowała umowa o pracę. Możesz się umówić z prawnikiem, że będzie pracował na pełny etat, albo tylko na jego część. Warto pamiętać, że adwokaci nie mogą zawierać umów o pracę.
Możesz zawrzeć z prawnikiem umowę zlecenia, która będzie okreslała np. zakres współpracy ? czy prawnik będzie wykonywał dla Ciebie czynności na miejscu, czy zdalnie i w jakim wymiarze czasowym. Raczej należy liczyć się z tym, że profesjonalni pełnomocnicy (adwokaci i radcowie) będą ?drożsi? niż prawnicy i aplikanci, ale oferują szerszą pomoc, są bardziej doświadczeni i mają większa wiedzę.
Można także do prawnika zgłaszac się w zależności od potrzeb i np. zawrzeć umowe zlecenia na poprowadzenie jakiejś sprawy, czy umowę o dzieło na sporządzenie jakiejś umowy. Ta opcja jest wygodna dla tych, którzy nie wiedzą w jakim zakresie będzie im potrzebna pomoc.
Czy kompleksowa obsługa prawna jest opłacalna?
Czym się różni kompleksowa obsługa prawna firm od innych umów zawieranych z prawnikami? Czy warto decydować się na taką kompleksowa obsługę? Wszystko zależy od naszych potrzeb i finansów. Taka kompleksowa obsługa wcale nie musi być droższa od standardowej pomocy, a może dawać wiele komfortu.
Najczęściej, gdy mamy jakiś problem, zgłaszamy się do prawnika. Wtedy zawieramy umowę na prowadzenie jakiejś sprawy, na sporządzanie jakiejś umowy, zaopiniowanie tez przesłanej nam przez kontrahenta, czy inne, zależne od naszych potrzeb.
Kompleksowa obsługa polega na tym, że prawnik (najczęściej radca prawny lub adwokat) zajmie się wszystkimi sprawami przekazanymi przez nas ? albo pewnym zakresem, jeśli tak ustalimy w umowie. W zależności od umowy, prawnik może być dla nas dostępny przez cały miesiąc bez ograniczeń, albo np. 10 godzin w miesiącu za stałe wynagrodzenie płatne co miesiąc, a każda kolejna godzina jest płatna dodatkowo.
Warto przeliczyć, co opłaca nam się bardziej. Z reguły kompleksowa obsługa jest tańsza godzinowo. Przykładowo godzina w ramach stałej obsługi może kosztować 100 zł plus VAT, a przy sporządzaniu umowy stawka godzinowa wynosić może 150 zł plus VAT. Z drugiej strony może się okazać, że w danym miesiącu nie wykorzystasz np. 5 godzin, ale trzeba będzie za nie zapłacić.